Futbalový sviatok vo všedný deň

V 50. ročníku Slovnaft Cupu MFK Zvolen favoritovi nič nedaroval

Po očakávanom víťazstve MFK v úvodnom kole jubilejného 50. ročníka Slovnaft Cupu v Selciach potvrdil MFK Zvolen úlohu favorita aj v stretnutí 2.kola presvedčivým víťazstvom nad piatoligovými Štiavničanmi, potom sa postaral o jedno z prekvapení Slovnaft Cupu vyradením druholigového FK INTER BRATISLAVA a jeho pohárovú kapitolu uzavrel až Fortunaligový ViOn. No všetko mohlo byť inak!

MFK Zvolen - FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble 1 : 2 (0:2)

Góly: 70´ Totkovič – 8´ Urgela, 30´ Ďubek

Nepremenený pokutový kop : 88´Ľupčo (MFK)

ŽK:47´Neušel, 78´Psársky - 71´ Čögley

Rozhodoval Mastiš

Stretnutie sledovalo 555 divákov

Zostavy:

MFK Zvolen:

Tomáš Lehocký – Jakub Cavar Martin Šimko, Igor Kotora, Adam Vávro, Marek Totkovič (85´ Marek Orság), Miroslav Neušel, Vladislav Slovák, Erik Hric, Peter Lupčo, Kristián Psársky

Tréner Miloš Foltán

FC ViOn:

Adrián Chovan - Peter Čögley, Ewerton Paixao Da Silva, Jose David Casado Garcia, Denis Duga (78´ Martin Chren), Ľubomír Urgela, Dávid Richtárech, Oliver Práznovský, Karol Karlík (68´ Maduka Christopher Udeh) , Jakub Brašeň, Tomáš Ďubek ,

Tréner Juraj Jarábek

Zvolenčania poňali stretnutie ako prestížne, po slávnostnom nástupe mužstiev spoločne s futbalovými nádejami MFK z prípraviek U9 a U10 a po štátnej hymne kvalitne odspievanej Zvolenčankou Jankou Filovou, začali režírovať neutíchajúce povzbudzovanie „Bryndziari“ - Fanklub MFK.

V prvom polčase začali domáci príliš ustráchane, doslova z rešpektom z favorizovaného súpera. Fortunaligisti sebavedomo kombinovali a poľahky si vytvárali šance. Hostia boli rýchlejší, silní na lopte a už v 8 minúte si perfektne v pokutovom území domácich spracoval Urgela a nekompromisnou strelou z voleja otvoril skóre stretnutia. 0:1. Potom Lehocký predviedol výborné zákroky po gólových strelách Karlíka, Richtárecha a Hlavičke Urgelu. Cavar zobral loptu v päťke v čistej šanci Dugovi. Prvú šancu domácich po strele Psárskeho v 22 minúte chytil Chovan. V.Slovák riadne pritvrdil v zákroku na Ďubeka, no po priamom kope vyťažili hostia iba sériu rohových kopov. Po polhodine hry si to ale zvolenský odchovanec Ďubek, inak búrlivo vítaný publikom, vynahradil po chybe domácej obrany, keď „stratenú“ loptu poslal s istotou do Lehockého brány. 0:2. Do konca polčasu ešte Lehocký obetavým vybehnutím zlikvidoval šancu Da Silva a Casada. A Vlado Slovák strieľal nad.

Do druhého dejstva nastúpili mužstvá ako vymenené.

Domáci zatlačili súpera, snažili sa o kontaktný gól a sympatickým bojovným výkonom si získali priazeň publika. Agilný Neušel vyhrával osobné súboje, ViOn prehusťoval priestor, domácim sa darilo eliminovať útočnú snahu favorita a snažili sa prekvapiť. Prvú čistú šancu Slováka zlikvidoval Chovan, potom vytesnil i Hricovu technickú strelu. Hostia kontrovali Strelou Casada a Ďubekov lob z vlastnej polovice skončil nad. V 64 minúte Psársky poslal Hrica do brejku, no ten namiesto strely volil kľučku na obrancu. No v 70 minúte sa Totkovič presadil strelou z uhla. 1:2. Kontaktný gól povzbudil domácich a hnaní divákmi začali s presingom a vysoko napádali súpera, ktorý strácal lopty a hráči MFK sa dostávali do šancí. Čögley iba za cenu karty zastavil Hrica, no priamy kop poslal Lupčo do múru, odrazenú loptu napálil Kotora tesne vedľa. Maduka Christopher Udeh odkopával lopty zo stopérskej pozície jednoducho do autu, no v 87 minúte zahral v pokutovom území rukou, no Lupčo s pokutového kopu nedokázal vyrovnať. Domáci tak nemali od prekvapenia ďaleko a mohli vyrovnať a zabezpečiť si jedenástkovú lotériu.

Napriek prehre s favoritom si „MFKáči“ vyslúžili potlesk publika, ktorým ocenilo oduševnený výkon, keď dokázali vzdorovať mužstvu hrajúcemu o dve súťaže vyššie a zohrať škoda že iba „skoro“ vyrovnanú partiu.

Avizovaná tlačovka sa skoro minula účinku, informácií a názorov chtiví novinári sa vrhli na aktérov stretnutia hneď po jeho skončení a tak za česť obom trénerom svedčí ich účasť vo vymedzenom priestore v stanovenom čase a ochota uspokojiť zástupcov regionálnej tlače. Komunikácia oboch trénerov prebiehala už i pred zápasom v priateľskej atmosféra, veď ich spája spoločné pôsobenie v štruktúrach ViOnu, kde súčasný tréner MFK pôsobil skoro šesť rokov.

Tréner ViOnu Juraj Jarábek zápas zhodnotil: „V prvom rade ďakujem svojmu priateľovi Milošovi Foltánovi i Zvolenčanom za veľmi pekné prijatie, vidím že ste urobili kus práce, aj keď sa MFK dnes postúpiť nepodarilo, dnešný zápas bol dobrý, samozrejme i úroveň zápasu bola veľmi slušná. My sme prvý polčas dominovali, dostali sa do vedenia a škoda, že do kabín sme išli za stavu iba 2:0, treba povedať, že domáci zvolili vhodnú taktiku pre dnešné stretnutia a dobre sa na nás pripravili. Chceli sme pokračovať vo výkone z prvého polčasu, ale opak bol pravdou. Zvolenčania podali kvalitný výkon, vytvárali si príležitosti, pokračovali v aktívnom futbale a znížili na 1:2. Striedaniami sme chceli oživiť hru, no hektický bol záver, keď Zvolen vycítil šancu a tá prišla. Pri penalte nás podržal Chovan a ideme ďalej. Inak by sme išli do roztrelu a myslí si, že sme vyhrali zaslúžene, aj keď domáci podali výborný výkon.“

Tréner MFK Miloš Foltán skonštatoval: „Pre nás bol tento zápas futbalový sviatok. Súper nás v prvom polčase nepustil skoro k ničomu, v druhom polčase sme sa dostali zlepšeným výkonom do zápasu a nechýbalo veľa, aby sme prekvapili. Bola to moja najkrajšia prehra, ak sa tak dá povedať. Výborný výkon našich hráčov, povzbudzovanie Bryndziarov, skončilo to asi ako to skončiť malo.“

Zvolenskí hráči nechali na trávniku maximum, doslova vytrápili favorita v zostave i s legionármi, ktorých jeden mesačný plat by stačil obsiahnuť „príjmy“ celého zvolenského treťoligistu za sezónu. Zvolenská PARTIA ukázala svoju hlavne mentálnu silu a zaslúžene neboli „MFKáči“ ďaleko od prekvapenia.

Výborný výkon podal napriek dvom inkasovaným gólom i brankár Tomáš Lehocký: „Bol to ťažký zápas, hrali sme s Fortunaligistom, v prvom polčase sme mali veľký rešpekt a

cez polčas sme si povedali že nemáme čo stratiť a ako budeme hrať. A to sme dodržali, hrali sme s nimi vyrovnanú partiu. Hrali sme zodpovedne dozadu a vytvárali si šance. No škoda toho záveru, bohužiaľ stalo sa , aj taký je futbal. Je to škoda, no diváci mohli vidieť, že sme na ihrisku nechali srdce, úplne všetky svoje sily. Nebol by to správny fanúšik, keby toto neocenil.“

Po stretnutí spod sprchy „vytiahnutý“ kapitán MFK Igor Kotora reagoval na zápasové dianie: „Našim cieľom v stretnutí bolo čo najviac potrápiť a sťažiť postup favoritovi, čo sa nám hlavne v druhom polčase podarilo. Chlapci vydali zo seba maximum, ukázali, že futbalovo sa dokážeme rovnať i súperovi z najvyššej súťaže. Dali do toho „srdiečko“, všetky sily i futbalový um a podali výborný výkon, myslím, že sa nemáme za čo hanbiť.“

Diváci si ocenili výkon „omladiny“ MFK, všetky garnitúry od divákov na tribúnach, fanklubu, či VIP hostí po stretnutí vytlieskali domácich futbalistov a zo štadióna odchádzali určite spokojní, veď v druhom dejstve predviedli niečo na zvolenské pomery nevídané, Fortunaligistu zatlačili na ich polovicu, mali jednoznačne viac z hry a vyhrávali osobné súboje, prinútili súpera zvučného mena robiť chyby. Bojovali o korigovanie stavu a vytvárali si oku lahodiace šance za potlesku tribún.

Hrajúci asistent trénera pokračoval v pozápasovom zamyslení: „Najprv by som chcel poďakovať fanúšikom za podporu, hrali sme pre fanúšikov, chceli sme aby sa tešili z futbalu i nášho výkonu. Sme veľmi mladé mužstvo a ukázali sme napriek tomu, že sa dá hrať i proti súperovi z najvyššej súťaže najmenej rovnocenná partia, myslím že stretnutie bolo i našou zásluhou dramatické hlavne v druhom polčase a možno mohlo byť ešte dramatickejšie ako nakoniec bolo. Chcel by som divákom poďakovať, že prišli a podporovali nás počas celého zápasu. Hrá tu mladá partia hráčov zo Zvolena a z okolia a každý sa chce niekam posunúť, chlapci to hrajú pre svoj klub zo srdiečka.“

Po striedaní v 68 minúte prevzal kapitánsku pásku ViOnu zvolenský odchovanec Tomáš Ďubek, ktorí „brázdil“ zvolenský trávnik naposledy ako 15 ročný: „Išli sme do Zvolena pre postup, ten máme zabezpečený, som rád, že som k nemu prispel. Snažil som sa na zlom teréne loptu trafiť, padlo to tam, potešil ma potlesk domáceho publika po góle, potešila i reakcia na konci zápasu (skandovanie fanklubu), takže som veľmi šťastný a boli to nádherné pocity. Zvolen mám rád, robím tu dlho turnaj starších žiakov, budem šťastný, ak by sa v ňom podarilo pokračovať, mňa to teší, že to môžem robiť, uvidíme ako sa situácia vyvinie. Ďakujem Zvolenčanom, klubu i divákom, že ma tu takto privítali, diváci skandovali moje meno, tlieskali pri dotyku s loptou v hre, hralo sa mi tu dobre. Ďakujem za to a dúfam, že si vo Zvolene a možno i za Zvolen ešte zahrám.“ Veď Tomáš zvolenský trávnik pozná možno dôvernejšie, ako by si nezainteresovaný divák myslel, po odchode z maďarskej ligy vo Zvolene trénoval a potom viedla jeho bohatá futbalová púť práve do ViOnu.

Zvolenskí „MFKáči“ nepostúpili, no nemuselo to tak byť!!!

Veru nemuselo, Zvolenčania mohli bojovať o postup v penaltách, no v hektickom závere inak perfektne s prehľadom, nadhľadom a profesionalitou pískajúce trio arbitrov nepostrehlo a hádam ani nemohlo malý detail. Brankár hostí Chovan, ktorý sa po zápase „hrdil“ chytenou penaltou, sa ešte pred kopnutím Ľupča do lopty na bielom bode v 88 minúte pohybom dostal najmenej pol metra pred bránkovú čiaru, podľa pravidiel by sa pokutový kop musel opakovať, no na tento fakt sa zistil až po vzhliadnutí fotografií a záznamu. Je pravda, že Chovan prečítal úmysel Ľupča a vystihol smer lopty, no reagoval predčasne. No všetko je tak, ako malo byť, ako sa moderne PRÁVNE konštatuje, „Skutok sa nestal!!!“ Posúďte sami.

Stretnutie TIPOS treťoligistu s vysoko favorizovaným Fortunaligistom prinieslo ešte jednu zaujímavosť. Svojim nezvyčajným záujmom prekvapili zástupcovia médií. Toľko televíznych štábov, fotografov, či píšucich špičkových novinárov sa na jednom stretnutí MFK na vynovenom štadióne nevyskytlo ani na stretnutí Slovenskej reprezentácie, škoda termínu v týždni a v „pracovnej dobe“ mnohých fanúšikov, ktorí museli dať prednosť pracovným povinnostiam, cez víkend by hádam mohol byť konečne Zvolenský dôstojný a moderný futbalový stánok vypredaný.

Na stretnutie sa pripravili náležite i pracovníci E11EVENu, priestormi reštaurácie už pred stretnutím rozvoniavali gastronomické špeciality a vôňa pečených dobrôt. Zabezpečenie spokojnosti VIP hostí, zástupcov médií či delegovaných osôb zvládli na výbornú vrátane pozápasového občerstvenia pre mužstvo.